Drzewo Franciszka
Młodzież naszej szkoły chętnie bierze udział w konkursach, zwłaszcza tych o tematyce ekologicznej. W ubiegłym roku szkolnym przystąpiliśmy do konkursu "Drzewo Franciszka" organizowanego przez Fundację Zakłady Kórnickie. Konkurs miał zakończyć się w czerwcu ubiegłego roku, jednak ze względu na pandemię termin został przesunięty. Temat przewodni konkursu 2020-2021 brzmi: "Szacunek dla życia – szacunek dla środowiska, chrześcijańska droga poprawy stanu środowiska."
Ideą konkursu jest podniesienie świadomości ekologicznej młodzieży szkolnej w oparciu o społeczną naukę Kościoła Katolickiego i zaktywizowanie młodych ludzi do prowadzenia działań na rzecz środowiska w swoich gminach i parafiach.
Uczestnicy konkursu mieli za zadanie stworzyć i zrealizować projekt ekologiczny obejmujący jeden z obszarów:
- ochrona i kształtowanie zasobów wodnych,
- ochrona ekosystemów i krajobrazów,
- przeciwdziałanie szkodliwym emisjom do atmosferze,
- ochrona różnorodności biologicznej,
- problemy terenów zurbanizowanych.
Grupa uczniów z klas siódmych wybrała obszar dotyczący bioróżnorodności. W ramach projektu, który zatytułowano: "ARKI NOEGO NAD BIERAWKĄ" uczniowie w grupach przygotowywali materiały informujące o tym, czym jest bioróżnorodność, co na nią wpływa. Podjęli również dyskusję na temat gatunków inwazyjnych między innymi barszczu Sosnowskiego i jego występowania w okolicy szkoły. Wiele zadań grupa musiała realizować zdalnie jak na przykład badanie ankietowe dotyczące uprawy roślin w ogródkach. Uzyskane dane pozwoliły przygotować kolejne zadanie - zbiórkę nasion roślin kwiatowych, celem stworzenia przyjaznego dla owadów zapylających kącika w przyszkolnym ogródku. Zbiórkę nasion wspiera lokalne Koło Gospodyń Wiejskich w Bełku.
Wiosną, na przełomie maja i czerwca planujemy ostatnie już w ramach projektu zadanie- analizę gatunkową i opis stanu zadrzewienia śródpolnego w pobliżu szkoły. To niezwykły użytek ekologiczny- siedlisko wielu ptaków i miejsce schronienia zajęcy i saren.
Mamy nadzieję, że uda się całej grupie znów spotkać i dokończyć projekt.
Izabela Lipp-Zgryźniak