Katyń - pamiętamy!
13 kwietnia 1943 roku wyemitowano po raz pierwszy radiowy komunikat o odkryciu mogił polskich oficerów w Katyniu. Od tego czasu dzień ten obchodzimy jako Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W szczególny sposób starają się o niej pamiętać uczniowie Szkoły Podstawowej imienia Porucznika Franciszka Rducha w Bełku, ponieważ Patron szkoły jest właśnie jedną z jej Ofiar.
Co roku o tej porze społeczność szkoły w Bełku czciła pamięć Patrona uroczystością patriotyczną, lecz w 2021 roku forma nauki zdalnej to uniemożliwiła. Uczniowie i nauczyciele pamiętali o poruczniku Franciszku Rduchu, który przed II wojną światową pracował w Bełku jako nauczyciel. Uczył różnych przedmiotów – od ścisłych po artystyczne. Grał na skrzypcach i założył w szkole Koło Teatralne. Podczas zajęć teatralnych nawet zakochał się w bełkowiance – Elżbiecie Pyszny, którą poślubił.
Szczęście rodziny (małżeństwo miało już wtedy syna – Stanisława) przerwała wojna. Franciszek w 1939 roku został powołany do I pułku Strzelców Podhalańskich w Nowym Sączu, wchodzącego w skład armii „Karpaty”. Rodzina pożegnała go w Krakowie. Niestety, było to ich ostatnie spotkanie. Franciszek Rduch i jego towarzysze zostali przewiezieni - przez wojska sowieckie - z Brzeżan do Kozielska, gdzie znajdował się obóz jeńców. Stamtąd Franciszek napisał swój pierwszy list, w którym zapewniał żonę, że wszystko dobrze się skończy. Zwrócił się do niej słowami: "będzie nam znów wesoło, gdy wrócę" i dodał: "codziennie jestem myślami przy Was". 2 lutego 1944 roku Elżbieta została poinformowana, iż Franciszek widnieje na liście pochowanych oficerów polskich niedaleko Katynia pod numerem ewidencyjnym 03227. W czasie oględzin jego zwłok, znaleziono różaniec i list z adresem nadawczym: Elizabeth Rduch, Bełk, poczta Czerwionka.
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Bełku uczcili swojego Patrona poprzez Szkolny Konkurs Literacki: "Franciszek Rduch w oczach młodzieży". Młodzi miłośnicy pióra mogli wypróbować swoich sił, tworząc pracę literacką na jeden z dwóch wybranych tematów. Były to: opowiadanie, stanowiące swoistą podróż w przeszłość, pod tytułem: Moje spotkanie z Franciszkiem Rduchem! Zaś druga praca mogła być sprawdzianem przed zadaniami reportera, bo temat brzmiał: Jesteś dziennikarzem lokalnej gazety! Przeprowadzasz wywiad z wyjątkowym człowiekiem. Jest nim Franciszek Rduch – nauczyciel i żołnierz.
W Szkolnym Konkursie Literackim wzięło udział trzydziestu sześciu uczniów, a laureatami zostali: w kategorii klas IV – V: I miejsce ex aequo zajęli: Alicja Grzyb i Bartek Pieter, II miejsce: Agata Grajcarek, III lokata przypadła Nadii Teper; w kategorii klas VI – VII: z I miejsca ex aequo cieszą się Wiktoria Pieter i Zuzanna Orszulik, II miejsce zajęła Zuzanna Witkowska. Gratulujemy!Prace konkursowe były wyjątkowe. Są dowodem na to, jak bardzo bliskie są młodzieży sprawy historii Polski. Konkurs zorganizowała pani Bożena Wyleżoł.
Katyń… – PAMIĘTAMY!
Bożena Wyleżoł