• język migowy
  • e-mail
  • telefon: +48 32 431 26 42
  • lokalizacja
  • BiP
Strona główna/Aktualności/Obchody Dnia Patrona lekcją patriotyzmu

Obchody Dnia Patrona lekcją patriotyzmu

12 04 2021 #Aktualności

Patron SzkołySzkoła jest miejscem, w którym wspólnie spędzony czas jednoczy wszystkich uczniów. Szkoła to również tradycje i obrzędowość, poczucie wspólnoty. Nasza szkoła przywiązuje dużą wagę do tradycji. A dzieje się tak między innymi za przyczyną obchodzonych przez społeczność uczniowską uroczystości. Jedną z nich jest Dzień Patrona. Patron szkoły to osoba, której życie i działalność służą pokoleniom. Staramy się, aby każdemu uczniowi naszej szkoły znana była sylwetka naszego Patrona – ofiary Katynia – porucznika Franciszka Rducha.

13 kwietnia przypada Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Jest on obchodzony w rocznicę ujawnienia przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego zamordowanych przez NKWD w 1940 roku. Na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej i Nauki czytamy komunikat: "13 kwietnia 1943 r. o zbrodni dokonanej przez Sowietów usłyszał cały świat. Tego dnia Niemcy ogłosili informację o odkryciu w lesie pod Katyniem grobów polskich oficerów. Trzy lata wcześniej, wiosną 1940 r., na mocy decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego zamordowano blisko 22 tys. jeńców wojennych zatrzymanych po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski we wrześniu 1939 r. Byli wśród nich żołnierze Wojska Polskiego, profesorowie, lekarze, prawnicy, inżynierowie". Jedną z ofiar tej okrutnej zbrodni jest nasz Patron – porucznik Franciszek Rduch, który przed wojną był nauczycielem w Bełku.

Tegoroczne obchody Dnia Patrona i Święta Szkoły zostały podzielone na dwie części: "Dzień dla Patrona" oraz "Powitanie wiosny". Obie części odbywały się w klasach I–III od 22 do 26 marca. Dla nas jest to czas szczególny – to pamięć, oddanie i zjednoczenie z Patronem Szkoły. Dzień Patrona Szkoły nawet w dobie pandemii, przybrał uroczysty charakter. Uczniowie spędzili go pod opieką wychowawców łącząc się wirtualnie. Mimo pewnego rodzaju „odosobnienia” byliśmy RAZEM jako SPOŁECZNOŚĆ – w poczuciu wspólnoty przeżyliśmy naszą uroczystość. W tym czasie zapalono również znicz pod obeliskiem ku czci Patrona i wszystkich Ofiar zbrodni katyńskiej, która dziś jest jawnie uznawana za ludobójstwo, zbrodnię wojenną i zbrodnię przeciwko ludzkości.

Obchody Dnia Patrona w tym roku zostały poprzedzone konkursem plastycznym klas I–III. Tematem konkursu był „Portret Patrona”. Dzieci wykonały przepiękne portrety zarówno czarno-białe, jak i kolorowe. Kolejnym etapem było zapoznanie się z prezentacją multimedialną o życiu por. Franciszka Rducha, w której zostały zgromadzone niepowtarzalne fotografie z Jego życia, a także zdjęcia wielu dokumentów: listów Franciszka Rducha do żony Elżbiety i syna Stanisława, świadectw szkolnych, dyplomów, listów potwierdzających poszukiwania Franciszka Rducha przez Polski Czerwony Krzyż. Ponadto w każdej klasie została przeprowadzona pogadanka przybliżająca dzieciom sylwetkę Patrona. Nasi wychowankowie ze wzruszeniem słuchali opowieści o Franciszku Rduchu. Mogli również zapoznać się z prezentacją multimedialną, w której zostały zawarte fotografie z uroczystości poświęcenia Sztandaru Szkoły oraz obelisku upamiętniającego Patrona naszej placówki.

Druga część obchodów to „Powitanie wiosny”. Klasy młodsze chcąc pokazać, jak bardzo cieszą się z nadchodzącej wiosny, wylosowały kolory i przebrały się w barwy wiosenne. Każda klasa zaprezentowała się w jednym z kolorów. Dzieci pokazywały stroje, kokardki, kwiaty, balony i wiele innych dodatków. Ponadto wychowawcy przeprowadzili w klasach pogadankę o tradycjach wielkanocnych. Oprócz tego dzieci wykonały palemki wielkanocne oraz kartki świąteczne.

Święto Szkoły obchodzone w tak trudnym dla nas wszystkich okresie przeszło do historii. Wychowankowie klas młodszych z otwartym sercem i pełnym zaangażowaniem uczcili pamięć porucznika Franciszka Rducha. Uczniowie bogatsi w wiedzę o swoim Patronie zakończyli dzień nauki – nauki tradycji, pamięci, historii i patriotyzmu.

Ewa Salamon

do góry